Venčení levhartích mláďat
Dvě levhartí slečny, které se narodily 1. července 2008, patří v Zoo Ostrava k nejvzácnějším mláďatům loňského roku. V těchto dnech začínají poznávat další nové prostory – venkovní výběh.
Proč se do venkovního výběhu vypustily poprvé až nyní?
Levharti jsou velmi plachá zvířata a navíc se v případě jejich matky Minky jednalo o prvorodičku, proto jsme je první měsíc narození nechali zcela v klidu v části pavilonu, která není přístupná návštěvníkům. Samička byla velmi ostražitá a s mláďaty téměř neopouštěla svůj úkryt – boudu. Zprvu se mláďata zdržovala v bezprostřední blízkosti své mámy. Jak ale rostla, začala být pohyblivější, samostatnější a odvážnější. Postupně začala objevovat prostory kolem boudy, později se odvážila i do vedlejší místnosti, kde je už měli možnost trpěliví návštěvníci vidět. Máma si je po celou dobu bedlivě střežila a nepouštěla z dohledu.
Poté co se mláďata dokonale seznámila s vnitřními prostory a osvojila si určitou obratnost při pohybu ve větvích nebo při skákání na palandu, což je velmi důležité, aby se mláďata uměla vrátit dovnitř, mohli jsme přistoupit k dalšímu kroku, tedy vypuštění do venkovního výběhu. Máma už je také klidnější a dovolí svým potomkům pobývat mimo svůj dosah.
Mladé slečny si pobyt venku opravdu užívají – šplhají, skáčou, honí se. Vzhledem k tomu, že levharti cejlonští patří k teplomilným zvířatům, je jejich pobyt i s ohledem na chladnější počasí omezen asi na hodinu denně. Doba „venčení“ se pohybuje mezi 11. a 12. hodinou dopoledne. V případě nepříznivého počasí (nízké teploty, déšť) zůstávají v teple pavilonu celý den.
Levharty cejlonské, kteří patří ve volné přírodě k ohroženým druhům, chová ostravská zoo od r. 1977. S výjimkou Zoo Colombo (Srí Lanka) je ostravský chov levhartů cejlonských nejdelším nepřerušeným chovem těchto zvířat na světě. Celková populace levhartů ve světových zoo čítá kolem 60 kusů, přičemž u nás jich můžete vidět hned pět. Jejich chov v evropských zoologických zahradách řídí koordinátor, který mimo jiné rozhoduje také o přesunech jednotlivých zvířat ke geneticky vhodným partnerům. V rámci mezinárodní spolupráce se přesuny zvířat mezi zoo uskutečňují zcela zdarma. Loňskému narození mláďat předcházelo mnohaleté hledání vhodného páru. Až naše samičky dorostou, odcestují do některých z evropských zoologických zahrad zapojených do programu.
1.2.2009Nové přírůstky
16.1.2009Veřejná sbírka na pomoc obojživelníkům byla uzavřena
5.1.2009První letošní a současně poslední loňský přírůstek
2.1.2009Ostravská zoo zaznamenala v roce 2008 rekordní počet návštěvníků
30.12.2008První "noční expozice" v historii ostravské zoo získala nové obyvatele