Zoo opět bodovala v soutěži Bílý slon, získala ocenění za odchov vzácné ryby
Bílý slon je ocenění za mimořádné chovatelské úspěchy a vybudování zajímavých expozic v českých a slovenských zoologických zahradách. Soutěž se koná od roku 1994 pod záštitou sdružení Česká ZOO. Do 31. ročníku se přihlásilo 11 zoologických zahrad sdružených v Unii českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO) s 35 odchovy a 6 stavbami. Zoo Ostrava na sošku pomyslného zoologického Oskara nedosáhla, ocenění se přesto opět dočkala.
Slavnostní předání výročních cen soutěže o Odchov a stavbu roku v českých a slovenských zoologických zahradách – Bílý slon 2024 – proběhlo ve středu 14. května 2025v Kapucínském klášteře ve Fulneku. O tom, která zoo získá ocenění, rozhodla devítičlenná komise složená z nezávislých odborníků, kteří celý svůj život zasvětili problematice chovu zvířat v zoologických zahradách.
Zoo Ostrava přihlásila do soutěže celkem 6 odchovů těchto druhů:
- medaka šikmošupinná (Oryzias loxolepis) – vzácný druh ryby, která žije pouze v jednom jezeře na Sulawesi, chována pouze v Zoo Ostrava, kde se i úspěšně rozmnožuje,
- klaun ostnitý (Amphiprion biaculeatus) – jedná se o prvoodchov v rámci UCSZOO,
- scink smaragdový (Lamprolepis smaragdina) – tento druh se v zoo opakovaně rozmnožuje,
- husa kuří (Cereopsis novaehollandiae) – v zoo chována od roku 1989, ale teprve v roce 2024 se zde poprvé rozmnožila,
- kočka rybářská (Prionailurus viverrinus) – odchov se podařil po dlouhých 6 letech, tento druh se vzácně množí i v rámci evropských zoo,
- lemur mongoz (Eulemur mongoz) – druh lemura velmi vzácně chovaný v zoo, za poslední rok se podařilo odchovat pouze jediné mládě – v Ostravě.
Ocenění (3. místo) získala za odchov medaky šikmošupinné, kterou zatím nechová žádná jiná zoo na světě. I v Ostravě chovají tyto vzácné ryby zatím jen krátce – od roku 2024. O to více si chovatelé váží, že se medaka začala v zoo také záhy úspěšně množit.
Čím je tento druh tak vzácný?
Medaka šikmošupinná byla jako druh vědecky popsána teprve v roce 2023 a vyskytuje se pouze v jezeře Towuti, které je součástí soustavy starověkých jezer Malili ve střední části indonéského ostrova Sulawesi. Stejně jako další druhy endemických ryb a bezobratlých ze sulaweských jezer jsou medaky šikmošupinné ohroženy šířením nepůvodních druhů ryb a znečištěním vod z lidských sídel, přibývajících plantáží na strmých lesnatých březích a také z obřího dolu na nikl, který se nachází v bezprostřední blízkosti jezerní soustavy. Zoo Ostrava se podařilo získat dva mladé jedince začátkem loňského roku dovezené expedicí ochranářské organizace Sulawesi Keepers, se kterou zoo spolupracuje. Ryby byly umístěny v akvaristickém zázemí a chovatelé s napětím čekali, až dospějí. K naší radosti jsme v průběhu několika týdnů zjistili, že jde o pár. K tření dochází v ranních hodinách a je velmi rychlé, takže jsme ho nikdy přímo nepozorovali. Stejně jako jiné příbuzné druhy medak i zde samička po úspěšném vytření nosí jikry v malém hroznu pod tělem. V tomto případě nenosí jikry po celou dobu vývoje, ale jen několik hodin. Když nalezne vhodné místo k umístění jiker, odloží je – většinou do jemnolistých rostlin, mechu a podobně. Celkem už se v zoo podařilo odchovat přes 30 mláďat této vzácné a unikátní rybky.
9.5.2025Levhartí mláďata objevují venkovní výběh
8.5.2025OMEZENÍ V ZOO
7.5.20258. května máme otevřeno!
5.5.20251. máj v zoo se vydařil!
5.5.2025Pozvánka na přednášku: Uganda – země goril