První mláďata u tan
Kdo jsou tany? Svým vzhledem a způsobem života připomínají tato zvířata veverky nebo myši, dokonce i domorodý název tupai znamená „zvíře podobné veverce“. S hlodavci ale nemají tany nic společného. V Zoo Ostrava obývají pavilon Wanderu, kde je aktuálně k vidění devět jedinců – čtyři dospělí a pět mláďat.
Přestože tany připomínají hlodavce, nemají s nimi nic společného. Postupně byly řazeny k hmyzožravcům a dále k primátům, s nimiž mají i řadu společných znaků:
- Mají nos pokrytý vlhkou kůží (tzv. rhinarium) a nemají hmatové vousky.
- Dolní řezáky tvoří zubní hřeben, který používají k ošetření srsti (podobně jako lemuři).
- Mají relativně velký mozek a dobře vyvinutý zrak.
- Používají přední končetiny k manipulaci s potravou.
I genetické výzkumy potvrdily, že tany jsou nejvíce příbuzné právě primátům. Dnes patří do samostatného řádu tany (Scandentia), který zahrnuje přes 20 druhů.
Tato zvláštní zvířata chová Zoologická zahrada a botanický park Ostrava od roku 2022 v pavilonu Wanderu – aktuálně dva páry ve dvou expozicích. V lednu letošního roku poprvé porodila jedna ze samic – jednoho samce a dvě samičky. Sameček po pár týdnech uhynul, samičky prospívají. Za dva a půl měsíce porodila tatáž samice znova, opět tři mláďata, tentokrát dva samečky a jednu samičku. V jedné expozici je tak k vidění rodina čítající celkem sedm jedinců, ve druhé samotný pár. Chovatelé doufají, že i ten se brzy rozmnoží.
Tana severní (Tupaia belangeri) se vyskytuje v jihovýchodní Asii, kde obývají světlé tropické a subtropické lesy a plantáže od nížin až do nadmořské výšky 3 000 m. Jsou aktivní přes den. Pohybují se hbitě po zemi i po stromech, k čemuž jim slouží pětiprsté chápavé tlapky s drápky. Jsou všežravé. Živí se bezobratlými živočichy i drobnými obratlovci, vejci a mláďaty ptáků, občas i uhynulými zvířaty, dále výhonky rostlin, měkkými plody a semeny, k jejichž šíření tak přispívají. K odpočinku a spánku se ukládají do stromových dutin. V dutině také samice po 45–50denní březosti rodí holá a slepá mláďata. V prvních dnech je samice přichází nakojit jednou až dvakrát denně, později jednou za dva dny. Malé tany rostou velmi rychle a zhruba po měsíci opouštějí rodné hnízdo.
19.5.2025Mladí orlosupi z Ostravy byli vysazeni v bulharských horách.
17.5.2025Botanické zajímavosti zoo: Léčivý drak
16.5.2025Skautská neděle v zoo
15.5.2025OMEZENÍ V ZOO
14.5.2025Zoo opět bodovala v soutěži Bílý slon, získala ocenění za odchov vzácné ryby