Biodiverzita zoo: Kroužkování puštíků obecných volně žijících v areálu
O životě ptáků a jejich migračních zvycích se dnes učí už děti na základní škole. Avšak ještě před 130 lety nebylo známo o migracích ptáků téměř nic. Až od té doby, kdy se ptáci začali kroužkovat, se zjistila spousta zajímavých informací o pohybu ptáků, jejich hnízdění, věku, příčinách smrti a mnoho dalších důležitých údajů.
V dnešní době se jenom v Evropě ročně okroužkuje kolem 800 000 ptáků a následně jsou od nich získány desítky tisíc zpětných hlášení. I v době, kdy jsou navíc k dispozici pokročilé technologie, jako jsou satelitní a rádiové vysílačky, geolokátory, radary apod., je kroužkování stále nejpoužívanější pomůckou k objasňování života ptáků. V přírodním areálu Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava pravidelně hnízdí dva páry volně žijících puštíků obecných (Strix aluco). V letošní hnízdní sezóně proběhlo poprvé v historii kroužkování mláďat těchto sov.
Kroužkování prováděli zkušení ornitologové. V úterý 22. dubna tak byla okroužkována čtyři mláďata z jedné hnízdní budky. Otakar Závalský, jeden z kroužkovatelů a koordinátor biodiverzitních opatření v zoo, se kroužkováním puštíků obecných zabýval již v minulosti a ze 163 okroužkovaných mláďat získal osm zpětných hlášení. Tato hlášení potvrdila, že naši puštíci patří mezi typicky stálé druhy (nejvíce se vzdálil jeden z nich o 7 km od rodné budky). Taky se potvrdilo, že nejvíce puštíků zahyne po srážce s auty a vlaky a také po vletu do hladce vyvložkovaných komínů, ze kterých se již nevyšplhá zpět. Většina sov hnízdní v dutinách stromů. Doupných stromů ale v krajině výrazně ubylo. Jako náhrada mohou posloužit speciální budky pro sovy, tzv. sovníky. Jsou to budky větších rozměrů a v ostravské zoo jich je také několik vyvěšených. Hnízdí v nich právě puštíci obecní. Puštík obecný loví za šera a v noci zejména hlodavce, ale i drobné ptáky. Je k tomu vybaven vynikajícím zrakem a sluchem. Díky měkce zakončeným perům na křídlech je jeho let téměř neslyšitelný.
22.5.2025OMEZENÍ V ZOO
22.5.2025Děkujeme všem dárcům za podporu!
20.5.2025První mláďata u tan
19.5.2025Mladí orlosupi z Ostravy byli vysazeni v bulharských horách.
17.5.2025Botanické zajímavosti zoo: Léčivý drak