Skryté poklady Zoo Ostrava: První mláďata lemurů širokonosých
Lemury širokonosé chová Zoo Ostrava od roku 2023. Jedná se o kriticky ohrožený druh, který žije výhradně na Madagaskaru. Populace v lidské péči čítá v současnosti pouhých 40 jedinců, a proto je každý úspěšný odchov nesmírně cenný pro záchranu tohoto druhu pro budoucnost.
Lemur širokonosý (Prolemur simus) je největším druhem ze skupiny takzvaných „bambusových“ lemurů, v jejichž jídelníčku převažuje bambus. Dříve se tento druh vyskytoval na poměrně velkém území Madagaskaru, ale zejména kvůli rozsáhlému odlesňování žije dnes na pouhých několika procentech (1–4 %) původního areálu. Ve volné přírodě žije odhadem okolo 1 500 jedinců. V mezinárodním Červeném seznamu (IUCN) je řazen v kategorii kriticky ohrožený (Critically endangered). I početnost populace chované v zoologických zahradách je extrémně nízká – čítá sotva 40 jedinců.
Ostravská zoo začala s chovem této vzácné poloopice v dubnu 2023, kdy získala dvě samice ze Zoo Kolín nad Rýnem. Na samce jsme si museli počkat. Kvůli zdlouhavému vyřizování mezinárodní dokumentace dorazil ze Spojeného království až na přelomu let 2023 a 2024. Po spojení zvířat jsme u obou samic na podzim (říjen–listopad 2024) zaznamenali říji, a tak jsme doufali, že první společné období přinese i úspěšné páření.
Po zimě přišla radostná zpráva: koncem dubna obě samice porodily po jednom mláděti. V obou případech se jednalo o prvorodičky, proto byli chovatelé napjati, jak svou mateřskou premiéru samice zvládnou. Vše jsme sledovali a po několika dnech zaznamenali neobvyklé chování – starší samice převzala péči o obě mláďata. Vzhledem k dobrému zdravotnímu stavu mláďat a klidnému chování celé skupiny jsme se rozhodli do situace nezasahovat, abychom co nejvíce zachovali přirozené podmínky.
Příčina takového chování může být různá – od nedostatku mléka u mladší samice přes její dobrovolné vzdání se mláděte až po možnost, že si ho starší samice přisvojila. Důležité však je, že obě mláďata vypadají zdravě, a starší samice se o ně svědomitě stará i kojí. Věříme, že se odchov podaří a že se budeme moci brzy radovat z dalšího pokroku v chovu tohoto vzácného a ohroženého druhu.
Děkujeme všem návštěvníkům a podporovatelům za přízeň! Jako převážně bambusožraví primáti mají specifické nároky na potravu. Velmi si proto vážíme pomoci mnoha ochotných dárců z řad veřejnosti, kteří během zimy pravidelně přiváželi čerstvý bambus. Za tuto podporu srdečně děkujeme.
23.5.2025Biodiverzita zoo: Kroužkování puštíků obecných volně žijících v areálu
22.5.2025OMEZENÍ V ZOO
22.5.2025Děkujeme všem dárcům za podporu!
20.5.2025První mláďata u tan
19.5.2025Mladí orlosupi z Ostravy byli vysazeni v bulharských horách.