Výstavba nové expozice pro medvědy a hulmany úspěšně pokračuje
V listopadu 2008 byla zahájena, dlouhou řadu let připravovaná, velká investiční akce – výstavba expozice pro medvědy a hulmany. Oba chované druhy žijí v ostravské zoo v nevyhovujících podmínkách starých výběhů, medvědinec pochází z r. 1961, expozice primátů, v niž žijí hulmani posvátní, pak z r.1966. Dřívější poslání zoologických zahrad mělo oproti dnešku úplně odlišnou náplň. Vesměs šlo o ukázku „živých exponátů“ zastupujících daný živočišný druh, kdy uměle vytvořené podmínky mnohdy zcela odporovaly přirozenému naturelu zvířat. Cílem moderních zoo je vytváření expozic tak, aby umožnily zvířatům přirozené projevy chování a dobrou životní pohodu. Je to úsilí finančně velmi nákladné a právě proto nemůže být všude a už vůbec ne najednou realizovatelné. Proto jsme se museli rozhodnout věnovat se v naší zoo pouze jednomu druhu medvědů. Je to relativně mladý, zhruba dvacetiletý, pár medvědů ušatých - samice Olina a samec Max. Zajistit vhodné životní podmínky pro všechny 4 dříve chované druhy medvědů včetně ledních (v Ostravě byli lední medvědi chování v období 1964 do 2006) je finančně zcela nereálné a nechceme a ani nemůžeme týrat případné nové lední či jiné medvědy v původním výběhu. Ten byl a je vlastně pouhou betonovou kobkou. Ostatně, žádná renomovaná moderní zoologická zahrada by ani převoz svých zvířat do prostor původního ostravského medvědince nepovolila. Po přestěhování zvířat do nového komplexu se proto připravuje demolice starého stávajícího medvědince. Na jeho místě a v okolí plánujeme s podporou našeho majitele a zřizovatele - statutárního města Ostrava - moderní, atraktivní a pro návštěvníky průchozí expozici pro tučňáky a tuleně. Finanční prostředky na zpracování náročného projektu již byly z rozpočtu zřizovatele poskytnuty.
Vlastní stavba nové expozice pro medvědy a hulmany bude dokončena ke konci roku 2009 s tím, že ke zpřístupnění expozice pro návštěvníky dojde až na jaře 2010. Důvodem je potřeba aklimatizace zvířat na úplně nové prostředí, než byla doposud zvyklá. Zvířatům nabídne plochu plných 1,4 ha v přírodním prostředí s vodními plochami. Na ploše takřka celého výběhu se nachází les se vzrostlými stromy. Samotný terén je velmi členitý a poskytuje zvířatům takřka neomezené možnosti pohybu. Pro umožnění pohodlného pozorování zvířat je podél výběhu umístěno i pět různě architektonicky ztvárněných vyhlídek. Některé z nich jsou doplněny atraktivním přístupem po dřevěných můstcích. Dalším oživujícím prvkem expozice je rozsáhlé začlenění vodních ploch do kaskády jezírek s protékající vodou tvořící bystřiny a vodopády.
Medvědům i hulmanům se zásadně zlepší jejich životní podmínky. Možná někoho napadne otázka, jak je možné chovat dohromady šelmu a primáta. Možné to je, neboť medvědi ušatí jsou převážně býložravá zvířata, bez větší potřeby aktivněji lovit. Navíc při takto rozsáhlém prostoru s velkým počtem stromů nebude pro hulmany problém blížícímu se medvědovi uniknout. Obdobné spojení již bylo úspěšně vyzkoušeno i v jiných zoo (např. v Londýně nebo v Lipsku).
Součástí komplexu budou také doplňkové expozice – 2 akvária a výběh pro vydry malé, dále dětské hřiště, vyhlídky pro návštěvníky, sociální zařízení pro návštěvníky, včetně toalet pro handicapované.
Na výstavbu celého náročného komplexu poskytlo statutární město Ostrava investiční dotaci ve výši 71 mil. Kč a po moderním pavilonu slonů, otevřeném v roce 2004, se jedná o historicky druhou nejvyšší investici za celou, již téměř 60ti letou, historii Zoo Ostrava. Realizací projektu také nepochybně dojde k dalšímu zvýšení návštěvnické atraktivity zoologické zahrady a k posílení jejího postavení coby nejnavštěvovanějšího turistického cíle celého Moravskoslezského kraje.
6.8.2009Novinky ze šimpanzí rodinky
3.8.2009Historicky první úspěšný odchov mláděte supa hnědého
31.7.2009Vylíhla se mláďata pštrosa dvouprstého
30.7.2009Uzávěrka soutěže se blíží - zbývá už jen pár posledních dní!
28.7.2009Nové interaktivní prvky v Zoo Ostrava