První foto ostravského slůněte
Na konci srpna podstoupila jedna ze dvou březích samic – slonice Johti sonografické vyšetření, během něhož byly mimo jiné pořízeny první snímky slůněte, jehož narození je očekáváno na jaře příštího roku.
Vyšetření prováděli odborníci z vědeckého pracoviště Leibniz-Institut für Zoo- und Wildtierforschung (IZW, Leibnizův institut pro výzkum zvířat) v Berlíně. Vše probíhalo za plného vědomí samice, jelikož Johti je jako jediná z našich slonů zvyklá na přímý kontakt s člověkem. Nicméně byla uvázaná na řetězech tak, jak bude i u samotného porodu. A o jaké vyšetření se jednalo? V podstatě šlo o stejnou proceduru, jakou podstupují i nastávající lidské maminky – sonografii, kterou se kontroluje průběh těhotenství a sleduje růst plodu. Byť Johti porodila již několik mláďat, sonografické vyšetření zažila poprvé. Trvalo něco přes půl hodiny a Johti ho snášela v naprostém klidu. Z vyšetření (vnitřně přes konečník a zvenku přes břišní stěnu) sice nevyplynulo, zda se jedná o holku či kluka, nejdůležitější ovšem je, že mládě je v pořádku!
Druhá březí samice Vishesh (dcera Johti) vyšetření nepodstoupila, pouze mu přihlížela. U slonů, stejně jako třeba u lidoopů a dalších sociálně žijících zvířat, se mladší jedinci učí mnohým věcem v průběhu svého života pozorováním těch starších. Mladá Vishesh tak viděla, že zákrok nebyl pro Johti nijak nebezpečný a že jednou, když bude potřeba provést i u ní, se také nechá tímto způsobem vyšetřit.
Kromě tohoto mimořádného vyšetření odebírají oběma březím samicím jejich ošetřovatelé pravidelně jednou týdně krev a moč, kde se sleduje hladina hormonu progesteron. Podle tohoto indikátoru jsou obě slonice v pořádku. Pravidelně také obě cvičí a zvykají si na navazování řetězů pro fixaci při porodu.
Březost sloních samic trvá až dva roky, resp. 630 dní. Termín porodů našich slonic je podle propočtů stanoven na 8. března 2011 u Johti a na 22. března u Vishesh, přičemž u Vishesh coby prvorodičky by mohl nastat již koncem tohoto roku. Vedle sledování hladiny pohlavního hormonu se snažíme pečlivě dodržovat i denní režim budoucích sloních matek tak, aby opravdu všechno proběhlo bez komplikací. Porod sloních samic je totiž velmi rizikový a v České republice velmi ojedinělou záležitostí, živé mládě se zde zatím nenarodilo.
Více se o životě našich slonů dozvíte ve „Sloním deníku“.
22.9.2010Šípkový podzim v zoo
17.9.2010Medvědi ušatí se konečně dočkali!
13.9.2010Den pro seniory
8.9.2010V areálu zoo probíhá plynofikace
7.9.2010Světový den první pomoci v zoo