Aktuální informace o sloním mláděti, 17.10 hod.
V ostravské zoologické zahradě dál pokračuje pokus o odchov prvního slůněte v historii československých zoologických zahrad narozeného 11.3.2011. Po včerejší náhlé změně chování matky Vishesh ke svému prvorozenému mláděti je situace stále velmi nejistá a rychle se měnící. Naposledy se mládě od matky napilo večer dne 15.3. ve 23,00 hodin a od té doby se mu až do 16,00 hod. nepodařilo znovu se napít. Po celou dobu bylo střídavě opečováváno a napadáno svou matkou Vishesh, která se jej pokoušela rovněž chránit před samicí Suseelou. Z důvodu stupňující se agresivity k mláděti musela být Suseela v 11,45 od matky s mládětem znovu oddělena.
Po 15,00 hodině se pracovníkům zahrady podařilo přes ochrannou bariéru oddojit matce Vishesh cca. 900 ml. mléka, které mládě opět přes bariéru bez problémů vypilo. Kolem 16,00 bylo po předlouhé době 17 hodin !!! konečně opět viděno od matky pít.
Veterinář, ošetřovatelé a další pracovníci zahrady jsou v nepřetržitém kontaktu s dalšími kolegy a odborníky z celého světa nejen telefonicky, ale i pomocí přímého webového přenosu a pokoušejí se aktuálně reagovat na změny chování zvířat. Celá situace v pavilonu slonů je velmi napjatá a nemůžeme předvídat, co se stane v příštích chvílích. Pracovníci zahrady jsou připraveni i na nejhorší variantu, že se odchov mláděte prostě nepovede. Nejednalo by se o nic mimořádného, i v přírodě se matky savců musí o své potomky učit starat a často se stává, že mláďata prvorodiček nepřežijí.
Při jakýchkoli zásadních změnách situace Vás budeme informovat, do té doby jsou všechny prognózy zcela zbytečné a nemají žádný smysl. Nejedná se opravdu o žádnou reality show, jde pouze a skutečně o život mláděte a o to, aby se prvorodička Vishesh měla šanci naučit se alespoň částečně starat o svá další budoucí mláďata. Vzhledem k jejímu věku (14 let) by těch mláďat mohlo být klidně 7 či také 10.
Laika by mohl napadnout jednoduchý postup, tj. oddělit mládě od nevyzpytatelné matky a prostě jej odchovávat „na dudlíku“. Toto je však to nejhorší možné řešení. Za prvé, odpoutání mláděte od matky definitivně přeruší jakékoliv vazby mezi mládětem a matkou (byť v tuto chvíli silně narušené) a současně dojde k situaci, kdy z mláděte budeme postupně vychovávat zcela „asociálního“ jedince, který nejen nebude schopen komunikovat s ostatními slony, ale zároveň bude velmi nebezpečný i lidem, před kterými si nevytvoří dostatečný respekt. Zjednodušeně řečeno, uměle odchovaný samec slona představuje potencionálního „asociála“ a současně smrtelnou hrozbu pro ošetřující personál. Při rozhodování mezi dvěma špatnými řešeními proto volíme to méně špatné, tedy maximálně se snažit pomoci matce s výchovou mláděte, a to i za cenu, že se tento postup nezdaří.
Nesmírně oceníme, pokud budete brát v úvahu naši nelehkou situaci a toto dilema. Současná situace není opravdu jednoduchá ani pro pracovníky/ošetřovatele ostravské zoo, kteří strávili obrovské množství svého času (na úkor rodin a koníčků) a zcela bez ohledu na finanční ohodnocení, aby udělali maximum pro zdárný odchov mláděte, a kteří jsou sami velmi psychicky i fyzicky zatíženi danou situací. Případný umělý odchov mláděte je tedy sice propagandisticky a pro „teď“ líbivým a dojemným řešením, do budoucna však tím nejhorším. Znovu shrnuto: Matka by se neměla šanci naučit řádnou péči o svá budoucí mláďata a uměle odchovaný sloní samec by byl pro další chov s velmi vysokou pravděpodobností zcela nepoužitelný a byl by velmi vážným (smrtelným) nebezpečím nejen pro ošetřující personál, ale i pro ostatní příslušníky svého druhu.
Děkujeme za pochopení situace.
15.3.2011Dramatické chvíle v životě sloního mláděte
14.3.2011Nové fotografie prvního českého slůněte!
12.3.2011Sloní sameček již pije mléko
11.3.2011První české slůně je na světě!
3.3.2011Levhartí slečny se připravují na cestu