Informace o sloních mláďatech - zhodnocení situace
Informace o sloních mláďatech - zhodnocení situace - 4.5.2011 , 15,00 hod.
Stav ve sloní skupině v Zoo Ostrava zůstává bez mimořádných změn. Aktuální stav malé samičky k dnešnímu poledni je zatím stále velmi nadějný, aktuální stav malého samečka je stále velmi nejistý, prochází mnoha rychlými změnami, kdykoli se může změnit k lepšímu i horšímu a ani náhodou se nedá říct, že by už bylo jakkoli vyhráno. Jediné, co se dá s určitostí říci je to, že jeho stav je stabilizovaný, ale ani toto nemusí večer či zítra platit.
Mladá sloní samička narozená 12. 4. 2011 jako čtvrté mládě matky Johti je vitální, aktivní a její odchov probíhá doposud bez jakýchkoli podstatnějších komplikací. Její zkušená matka má (přinejmenším do této chvíle) dostatek mléka a o mládě se stále velmi pečlivě stará. Sloní samička velmi rychle roste a i když ještě ani jednou nebyla zvážena (jedná se o zcela přirozený odchov), odhadujeme, že dnes by již mohla vážit i více než 120 kg, možná i více. Její váha po porodu byla jen odhadnuta na nejméně 100, podle jiných názorů i více kilogramů.
Sloní sameček se v Ostravě narodil 11. 3. 2011, tedy o více než měsíc dříve, jako první mládě slona v historii československých zoologických zahrad. Jeho matkou je samice Vishes (dcera Johti) a v tomto případě je od porodu všechno mnohem problematičtější. Sameček se narodil o více než měsíc dříve než malá samička, jeho matka Vishesh je nejen nezkušená prvorodička, ale navíc je i podstatně menší, než její matka. Tyto faktory měly nesporně zásadní vliv na velikost mláděte i stupeň jeho vývinu. Jeho odchov provází od samého počátku celá řada doposud nekončících komplikací. Všechna tato a další fakta už byla dříve podrobně popsána a vysvětlena v předchozích tiskových zprávách a jsou k dispozici na webových stránkách zoo a v sekci sloní deník.
Aktuální stav k dnešnímu dni (4. 5. 2011) a k času 15:00 hod. je takový, že sameček zatím stále nepřibírá na váze. Po třech dnech, kdy přijímal mléko od své matky jen ve velmi krátkých intervalech a některé krmení vůbec, opět tráví u struků své matky výrazně delší dobu. Jako jedno z možných vysvětlení se nabízí skutečnost, že Vishesh měnila jednu ze svých stoliček, která ji včera ráno vypadla (viz. foto). Proces výměny zubů může být u slonů i bolestivý a myslíme si, že právě tato výměna stoličky mohla být příčinou její zvýšené nervozity a snížené laktace (tvorby mléka) v uplynulých několika dnech. Zda je to skutečnost či jen zbožné přání všech lidí, kteří se o mládě společně starají, ukážou až následující dny. Jakékoli dotazy a telefonáty zda mládě právě teď pilo či nepilo jsou zbytečné. Stav je velmi neprediktabilní a co platilo před pár hodinami, nemusí platit za chvíli. A úvahy či titulky „matka týrá mládě hlady“ jsou samozřejmě úplným nesmyslem. Nepromyšlené antropomorfizování nikdy nikam nevede a jediným reálným důsledkem takového informování veřejnosti jsou desítky telefonátů, často zloby a citových výlevů z řad široké veřejnosti, které ke zdárnému odchovu mláděte rozhodně nemohou přispět.
Kromě toho, že mládě pije (k dnešnímu dni a hodině) většinou pravidelně mléko od své matky (která ho zjevně nemá dlouhodobě dostatek), je dokrmováno ve dne i v noci speciální náhražkou sloního mléka. Ta je vyráběna na zakázku (není tedy běžně někde "na skladě") a je osvědčená a vyzkoušená v řadě jiných zoologických zahrad. To však vůbec neznamená, že zrovna organismus našeho mláděte musí být nutně schopen vstřebat a řádně využít vše potřebné, co je v této speciální směsi obsaženo. Každé mládě je úplně jiné a nejedná se o masově používaný a na desítkách či stovkách případů odzkoušený a statisticky vyhodnocený výrobek, jako je tomu třeba u mléčných náhražek pro telata či jiná zvířata. Naše mládě dostává, (kromě mnohého jiného, co se mu veterináři, ošetřovatelé a další odborníci pokoušejí zajistit či aplikovat) ve své dávce mléka i řadu dalších přídavků, které jak doufáme, také přispějí ke zvýšení jeho váhy a úpravě zažívání. Přesto žádná mléčná náhražka nedokáže nikdy 100 % nahradit skutečné mateřské mléko. Doufali jsme, že se samečkovi podaří pít i od své tety Johti, která má mléka dostatek a u které jsme přesvědčeni, že by mohla uživit obě mláďata bez problémů. Bohužel však vzhledem ke své malé výšce na vemínka Johti zatím stále nedokázal dosáhnout.
Sameček se narodil velmi pravděpodobně předčasně. Usuzujeme na to ne ani tak z důvodu samotné délky březosti, ta byla v podstatě na spodní hranici normy pro slony indické (údajů je celá řada, my vycházíme při svých kalkulacích z rozmezí 612 - 699 dní) a náš sameček se narodil po délce březosti 619 dní, ale z jeho chování po porodu i vlastně doposud. Zejména při srovnání s mladou samičkou, která se narodila (odhadem o cca. nejméně 30 kg těžší) a narodila se po 664 dnech březosti, je rozdíl markantní. Připodobnil bych to k předčasně narozenému dítěti. Sameček měl velmi nízkou porodní váhu a nelze teoreticky vyloučit ani třeba nějakou vrozenou vadu či jiné problémy spojené s jeho předčasným příchodem na svět. Jsme přesvědčeni o tom, že kdyby se narodil ve volné přírodě, tak již dávno nežije.
I nadále se budeme maximálně snažit, aby mládě přežilo, ale nejsme všemocní, bohužel.
Vzhledem k obrovskému zájmu veřejnosti však pavilon slonů zůstává nadále uzavřený právě z důvodů zachování klidu pro sloní matky, obzvláště nezkušenou Vishesh. O přesném datu jeho otevření Vás budeme informovat, přesto že již v průběhu tohoto týdne dochází k velmi omezenému předzkušebnímu provozu a do pavilonu mohlo být vpuštěno několik menších skupin návštěvníků.
Děkujeme za pochopení!
29.4.2011Informace o sloních mláďatech - zhodnocení situace
27.4.2011Pozvánka na přednášku v zoo
22.4.2011Samička pandy červené má ženicha
20.4.2011V zoo byl otevřen nový pavilon Papua
19.4.2011Sloní mámy se svými potomky se podařilo spojit