Mláďata jelenů
Od března se v ostravské zoologické zahradě narodilo celkem pět mláďat jelenů – dvě mláďata wapiti sibiřského (největší jelen) a tři mláďata jelena milu (ve volné přírodě vyhubený druh). Některá z nich přišla na svět přímo před zraky návštěvníků.
Mláďata wapitiho (jelena) sibiřského se narodila 31. května (sameček) a nejčerstvější přírůstek je z dneška a je to taky sameček. Mláďata jelena milu se narodila 22. března (sameček), 7. května (samička) a 31. května (sameček).
Wapiti je největším jelenem. Samci dosahují hmotnosti až 450 kg. Obývá lesy východní Asie a západu Severní Ameriky. V ostravské zoo je chován asijský poddruh wapiti sibiřský (Cervus canadensis sibiricus), který zatím nepatří v přírodě k ohroženým druhům, nicméně v zoologických zahradách je chován velmi vzácně. Momentálně jej chová jen několik institucí v Evropě, z toho hned dvě zoo v České republice. V Zoo Ostrava je dokonce tento jelen chován nejdéle ze všech druhů jelenovitých, a to od roku 1964.
Naproti tomu situace u jelena milu (Elaphurus davidianus) je naprosto opačná. V přírodě bychom tohoto majestátního jelena hledali marně. Je příkladem zvířete, které bylo v důsledku lidské činnosti ve volné přírodě zcela vyhubeno, a jako druh byl před úplným vymizením z planety Země zachráněn díky chovům v lidské péči (zoologických zahradách a chráněných oborách). Jeho původní domovinou byly bažinaté oblasti východní Číny, kde byl v důsledku nadměrného lovu pro maso vyhuben před více než 2000 lety! Před úplným vymizením z planety Země jej zachránil jezuitský kněz a přírodovědec páter Armand David (odtud vědecké jméno jelena), který v r. 1864 objevil malé stádo v císařských zahradách v Pekingu. Vyjednal převoz několika zvířat do Evropy, kde se podařilo je rozmnožit a vytvořit poměrně stabilní populaci. Tradice chovu jelenů milu v ostravské zoologické zahradě je rovněž poměrně dlouhá, trvá od roku 1974.
U porodů většiny zvířat chovaných v ostravské zoo člověk přímo neasistuje. Pokud neočekáváme nějaké komplikace, samička to zvládne sama, tak jako ve volné přírodě. Většina porodů se navíc odehrává večer nebo v noci. Pouhý zlomek pak během dne, i zde ovšem bez naší asistence. Za normálních okolností by přítomnost člověka mohla naopak působit rušivě. I samice řady skupinových zvířat se těsně před porodem od skupiny odloučí a rodí v ústraní. V zoo ale samozřejmě nejsou zvířata zcela bez dozoru. Jejich ošetřovatelé je chodí pravidelně kontrolovat, a pokud by nastaly nenadálé potíže, jsou připraveni pomoci. V případě jelenů to ale nebylo potřeba, všechny samičky porodily bez problémů. Dnešní porod mohli návštěvníci sledovat dokonce v přímém přenosu.
2.6.2012Vlakem Moravskoslezským krajem
1.6.2012Rashmi se svým tátou poprvé spolu!
30.5.2012Pozvánka na přednášku
28.5.2012Den dětí v Zoo Ostrava
24.5.2012Nový druh v Zoo Ostrava: vzácný lemur mongoz