Nový druh v zoo – antilopa jelení
Ve výběhu Indie zblízka, který bezprostředně navazuje na terasu restaurace Saola, se zabydlují další zvířata. K axisům indickým přibylo stádo antilop jeleních.
Antilopa jelení (Antilope cervicapra) patří mezi jednu z mála antilop s velmi výraznou pohlavní dvojtvárností – samice a mladí samci mají srst žlutavohnědou se světlejší spodinou těla, u dospělých samců tmavohnědý hřbet i boky ostře přecházejí v bílé břicho. Samcům navíc rostou spirálovité a vrubované rohy, samice jsou bez rohů. Ostravské stádo čítá celkem osm jedinců, sedm samic a jeden samec, který je pro svůj nízký věk zatím stejně zbarven jako samice. Pozorný návštěvník jej však od samic rozezná podle asi pět centimetrů dlouhých růžků.
Antilopy jelení jsou drobnějšího vzrůstu, v kohoutku měří 70-85 cm. Dospělí jedinci váží pouhých 25-35 kg. To je důvod, že mezi jejich predátory patří mnohem více zvířat, a to i menších šelem, proto jsou tato zvířata velmi ostražitá a plachá. V případě nebezpečí se členové stáda varují vysokými výskoky do vzduchu. Ve volné přírodě obývají antilopy jelení suché travnaté pláně s křovinami a světlé opadavé lesy v nížinách i horách indického subkontinentu. Živí se převážně spásáním travin, někdy také rozhrabávají kopyty a špičkou čenichu zem a vytahují kořínky. Většinu roku žijí ve stádech, která tvoří dospělí teritoriální samci a samice s mláďaty. Samec si označuje hranice svého území výměškem pachových žláz a také trusem.
19.6.2013Medobraní a otevření Včelí stezky v zoo
17.6.2013Večerní prohlídky v zoo
14.6.2013V zoo se otevřela nová expozice: Voliéra Papua
12.6.2013Den otců v zoo
11.6.2013Pár vzácných prasat visajánských odchovává první potomky