Vyjádření mezinárodních organizací k euthanasii žirafy v Zoo Kodaň
Níže Vám předkládáme stanoviska Zoo Kodaň, USCZOO, EAZA a WAZA jak k případu ze Zoo Kodaň, tak také Zoo Jyllands a doporučujeme si přečíst všechny dokumenty.
VYSVĚTLENÍ Z WEBU ZOO KODAŇ, Bengt Holst, 9.2.2014
Toto je velmi rychlý překlad informace, kterou na základě reakcí veřejnosti vydala na svých stránkách Zoo Kodaň ještě před vlastní akcí.
Proč Kodaň Zoo utratí žirafu?
09. únor 2014
V neděli 9. února zoo se utratí jeden z našich mladých žirafích samců. Eutanazie se děje po dohodě s Evropským chovným programem pro žirafy. Zvíře není možné převézt do jiné zoo, způsobilo by to příbuzenskou plemenitbu.
Blížící se euthanazie dala vzniknout řadě otázek, které Zoo Kodaň předala odbornému řediteli Bengtu Holstovi.
"Proč Zoo Kodaň utratí zdravou žirafu?"
"Žirafy v Zoo Kodaň jsou součástí mezinárodního chovného programu, jehož cílem je zajistit zdravou populaci žiraf v evropských zoologických zahradách. To se provádí soustavným dohledem nad tím, aby byly spolu chovány pouze nepříbuzná zvířata a zamezilo se tak inbrídingu (příbuzenské plemenitbě). Pokud jsou geny zvířete hojně zastoupeny v dané populaci, jeho další zapojení do chovu je nežádoucí. Jelikož geny tohoto samce žirafy jsou v chovném programu zastoupeny hojně, a jelikož v zoo nemáme dostatečný prostor pro celé stádo. odsouhlasil Evropský chovný program pro žirafy utracení této žirafy. Je to situace, kterou známe i u jiných skupin zvířat, která se dobře množí. Při zvýšené úspěšnosti chovu je někdy nutné utracení.Vidíme to jako pozitivní znamení a ujištění, že v budoucnu budeme mít v evropských zoologických zahradách zdravou populaci žiraf. Stejný typ opatření se používá v jeleních oborách, kde se jeleni a daňci utrácí aby se udrželo zdraví populace. Nejdůležitějším faktorem musí být, aby byla zvířata fyzicky i psychicky zdravá a aby se jim za jejich života žilo dobře, ať už je tento život dlouhý, nebo krátký. Tohle je pevné přesvědčení kodaňské zoo."
„Proč není žirafám podávána antikoncepce?“
„V Zoo Kodaň necháváme zvířata rozmnožovat se přirozeným způsobem. Pod slovem „přirozený“ máme na mysli, že mají mláďata ve stejných časových intervalech tak, jak by je měla v přírodě. To znamená, že zvířata mají možnost uplatňovat své přirozené chování. Rodičovská péče je významnou součástí chování zvířete. Je to nepřetržité úsilí po delší dobu jejich života a my jsme přesvědčeni, že by zvířata tohoto typu chování měla být schopna i v lidské péči. Antikoncepční přípravky mají řadu nežádoucích vedlejších účinků na vnitřní orgány, a pokud bychom zvíře neměli utratit, znamenalo by to nechat ho žít v horších životních podmínkách.“
„Proč žirafu nepřevézt žirafu do zoologické zahrady, která není součástí chovného programu, nebo do zoo, která má o získání žirafy zájem?“
„Zapojení do mezinárodních chovných programů je možné jen pro zoologické zahrady dodržující určitá pravidla. V Evropě jsou to pouze zoo, které jsou členy Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA). EAZA je sdružení, které čítá jen něco málo přes 300 členů.
Jako člen EAZA souhlasíte s tím, že nebudete prodávat zvířata, pracovat na vědeckém základě a zajistíte dobré životní podmínky zvířat. V mezinárodních chovných programech je kontrola, otevřenost a představují spolupráci mezi institucemi, které dodržují tentýž soubor pravidel. To je důležité pro to, aby tyto programy byly funkční.“
„Proč žirafu nelze vypustit do přírody?“
„Opětovné vysazení zvířat do volné přírody není snadné. Je třeba zvažovat řadu faktorů. Ty jsou podrobně popsány v pokynech IUCN (Světový svaz na ochranu přírody) pro opětovné vysazování zvířat (reintrodukci). Zvíře nelze vypustit jen tak, pokud neexistuje možnost jeho přežití. V první řadě se musíte zamyslit nad tím, kvůli čemu je ten druh ohrožený, a zda tyto příčiny stále trvají.
Dalším důležitým faktorem je místní podpora, protože je to právě místní komunita, která má se zvířaty koexistovat. Reintrodukce se neprovádí jinak, než v rámci oficiálního programu a v současné době se pro žirafy žádný nerealizuje. A i když k tomu v budoucnu dojde, pak stejně nebude možné vypustit kteroukoli žirafu. V přírodní prostředí je čeká mnohá nebezpečí a problémů a tak zvířat, která budou součástí takového programu reintrodukce, budou pečlivě vybírána, aby se zvýšila šance na jejich přežití.“
„Co Zoo Kodaň s mrtvou žirafou udělá?“
„Po provedení eutanazie proběhne pitva, stejně jako u všech ostatních zvířat u nás. Takto získáme důležité poznatky o žirafách - poznatky, které prospějí ostatním žirafám. V tomto případě bude mrtvé tělo žirafy možno použít jako potravu pro šelmy v zoo. Pokud je zvíře usmrceno předávkováním anestetiky, nelze je použít jako potravu. Ale v tomto případě, kdy žirafa dostane anestetika a pak bude usmrcena pistolí na porážku dobytka (stejný postup jako u koní či skotu), lze ho dát šelmám.“
„Proč Zoo Kodaň pořádá veřejnou pitvu?“
„V Zoo Kodaň provádíme pitvy všech zvířat, která uhynou - od té nejmenší myši až po antilopy a slony. Děláme to za účelem získání nových vědomostí o zvířatech a prevence chorob. To samozřejmě zahrnuje i žirafy. A protože jsme pitvu provést potřebovali, pozvali jsme naše hosty aby pozorovali naše veterináře jak provádějí tuto důležitou práci. Veterináři mají dobré komunikační schopnosti a během pitvy vysvětlovali, co lidé vidí, a jak celý organismus funguje, a to v rámci vzdělávacího úsilí směrem k našim návštěvníkům. Dali jsme si pozor, abychom naše návštěvníky informovali předem, že tento proces může být pro některé z nich příliš náročný, a co mohou čekat, pokud se pro účast na pitvě rozhodnou.
„Proč Zoo Kodaň zkrmí ostatky žirafy lvům?“
„V divočině jsou ostatky uhynulých zvířat obvykle konzumovány jinými zvířaty, a tím napomáhají v běhu přirozenému cyklu přírody. Tím, že mrtvolu žirafy zkrmíme šelmám v zoo tedy maso využijeme přirozenějším a rozumnějším způsobem, než kdyby se prostě vyhodilo. Žirafu však celou šelmám nedáme, několik částí bylo odesláno výzkumným projektům v Dánsku i v zahraničí za účelem výzkumu a poznání žiraf."
TISKOVÉ KOMUNIKÉ UNIE ČESKÝCH A SLOVENSKÝCH ZOO, 10. 2. 2014
Unie českých a slovenských zoo (UCSZOO) vydává krátké komuniké k víkendové informaci o euthanasii rok a půl starého samce žirafy v Zoo Kodaň a její následné medializaci.
Z principiálního nebo morálního hlediska neexistují v daném případě argumenty, kvůli nimž je možno rozhodnutí Zoo Kodaň jakkoli napadnout či dokonce odsoudit. Podstatou chovu zvířat v zoologických zahradách je vytvářet záložní populace těch druhů, které ve volné přírodě postupně pozbývají svého původního prostředí, jež se lidským přičiněním závratnou rychlostí mění v plantáže palmy olejné, lány obilí či sóji, nebo rozsáhlá lidská sídliště. Základním objektem ochranářských aktivit zoologických zahrad přitom není jedinec, ale celé populace zvířat, tedy skupiny jedinců jednoho druhu, navíc dlouhodobě udržitelné z hlediska zdraví, genetiky (předcházení degenerace) a osobní pohody (tzv. welfare). A stejně jako v přírodě, i v zoo musí chovatelé řešit otázky nadbytečnosti, tzv. selekční tlak, který je navíc v případě některých druhů zvířat u samců daleko vyšší než u samic. Stejný princip ostatně hájí i Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA), v níž participujeme jak na úrovni česko-slovenské národní asociace (UCSZOO), tak i v rámci plnoprávného členství většiny českých zoologických zahrad. Euthanasie, tedy usmrcení zvířete, je veřejně schváleným oficiálním postupem, pro který existují platné předpisy a který má předcházet předání zvířete do nevyhovujících podmínek (klimatických, prostorových, etologických, sociálně nekomfortních aj.), nebo jeho zařazení do chovu „za každou cenu“, protože tím může být následně ohroženo zdraví potomků. Provádění euthanasie se řídí přísnými předpisy a musí proběhnout především co nejrychleji a bez zbytečného utrpení zvířete.
Stejně hlasitě je ale nutné prohlásit, že většina moderních zoologických zahrad, mezi které Zoo Kodaň nepochybně patří, se snaží euthanasii nejprve předejít. Děje se tak např. zvětšováním chovatelského prostoru, pokud to okolnosti umožňují, dočasným vytvářením jednopohlavních skupin zvířat, blízkou spoluprací s jinými zoo aj. Jinými, kontroverznějšími metodami pak může být např. používání antikoncepce (která však rozhodně není a nemůže být systémovým či dlouhodobým řešením a přináší i řadu velmi závažných problémů a rizik), nebo dočasné nemnožení daných skupin zvířat. Nejdůležitější pro vytváření záložních populací ohrožených druhů zvířat chovaných v lidské péči pro případ jejich vyhubení v přírodě je však zejména společný postup uplatňovaný v rámci mezinárodních záchranných programů. Ani tak se ale zoo dnes či v budoucnu nemohou v mnoha situacích rozhodnutí o euthanasii zcela vyhnout.
MVDr. David Nejedlo, prezident UCSZOO, ředitel Zoo Liberec
Ing. Petr Čolas, viceprezident UCSZOO, ředitel Zoo Ostrava
REAKCE EAZA NA EUTANÁZII ŽIRAFY V ZOO KODAŇ, 10. 2. 2014
K okamžitému zveřejnění
Amsterdam, Nizozemí, 10. 2. 2014
Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) se včera dozvěděla o eutanázii žirafy provedené v rámci chovného stáda v Zoo Kodaň. EAZA plně podporuje rozhodnutí této zoo provést usmrcení zvířete humánním způsobem a je pevně přesvědčena o potřebě genetického a demografického řízení v rámci populace zvířat v lidské péči. Chovné programy EAZA jsou na předním místě v úsilí na ochranu ohrožených druhů a jsou klíčovou součástí celosvětové strategie boje proti lidskému ničení budoucnosti přírody. Naším cílem je zabezpečit pro budoucí generace geneticky různorodé a zdravé populace zvířat před vyhynutím. Zoo Kodaň je do těchto programů velmi intenzívně zapojena a přijala transparentní rozhodnutí v tom smyslu, že zmíněná mladá žirafa nebude přínosem k budoucnosti svého druhu a že by měla být humánním způsobem utracena s vědomím omezení z hlediska prostoru a prostředků neumožňujících chovat v rámci naší sítě a našich programů neomezené množství zvířat. Povinností EAZA je průběžně zajišťovat možnost chovu zvířat v životních podmínkách na vysoké úrovni. Příkladem takovýchto podmínek jsou zařízení, jako je Zoo Kodaň. EAZA bude jen ve velmi vzácném případě zvažovat přesun zvířete do zoo, která není vázána souborem pravidel, kterými se členství v EAZA řídí. Zdůrazňujeme, že v drtivé většině případů eutanázie zvířat v zoologických zahradách jde o jedince utracené v důsledku špatného zdravotního stavu. Hledisko záchovných programů je důvodem velmi zřídka. Žirafy v členských zoo EAZA jsou spravovány prostřednictvím EEP (záchovný program ohrožených druhů) a veškeré přesuny do jiných zařízení se provádějí po konzultaci s koordinátorem a odbornou komisí pro daný druh.
Členskou základnu EAZA tvoří instituce, které mají chov zvířat ve svém poslání a která se o svoje zvířata starají důkladně, a uhynutí jakéhokoli zvířete v zoo působí zármutek jim všem. EAZA se nicméně domnívá, že jen vědecky podložený a realistický přístup dá ohroženým druhům chráněným v rámci našich programů to nejlepší. Pro bezpečnost oblastí původního výskytu z hlediska trvalé existence volně žijících zvířat je nutné náležité chování spotřebitelů a politiků – dokud však tato podmínka nebude splněna, je účinné zachování druhů možné pouze díky jejich ochraně vybranými předními světovými odborníky na genetiku, řízení populací, biologii, a mnoho dalších oborů. EAZA ve smyslu svých členských povinnosti vyplývajících z čl. 9 Úmluvy o biologické rozmanitosti tuto ochranu poskytuje, a plně podporuje členy, jako je Zoo Kodaň, kteří soustavně vykazují tu nejvyšší úroveň v oblasti dobrých životních podmínek zvířat, výzkumu a zapojení do programů zachování druhů, která je nezbytná nejen pro ochranu druhů jako takovou, nýbrž i pro příspěvek k osvětě veřejnosti, pokud jde o katastrofální stav světa přírody a jeho chmurných vyhlídek do budoucna.
Předseda komise IUCN pro přežití druhů Simon Stuart hledí na problematiku eutanázie takto:
„Zachování ohrožených druhů je komplikovaná záležitost vyžadující složitá rozhodnutí uznávaných odborníků, takových, jako jsou lidé působící v Evropských záchovných programech EAZA. IUCN si uvědomuje, že přístup EAZA a jejích členů k řízení populací v lidské péči je odpovědný, a že důvody k rozhodnutí o eutanázii žirafy v kodaňské zoo byly pádné, nikoli lehkomyslné.
Výkonná ředitelka EAZA Dr. Lesley Dickie uvedla: „Tento týden nás čeká setkání hlav států v Londýně s cílem zabývat se problémem nezměrného a neustále rostoucího ilegálního obchodu s volně žijícími zvířaty. EAZA spolu s komisí pro přežití druhů při IUCN na toto téma upozorňovala po dobu dvou let prostřednictvím své kampaně Jihovýchodní Asie a doufá, že se patřičné obavy a pozornost zaměří na skutečné problémy, které mají dopad na budoucnost druhů naší planety, jako jsou žirafy, nikoli na ukázkovou péči kodaňské zoo, kterou její stádo žiraf dostává takříkajíc od kolébky až do hrobu.“
Zoo Kodaň včera navštívilo více než 7 000 lidí a vyšli z jejích bran daleko lépe informováni o volně žijících zvířatech, než byli při svém vstupu, a to včetně skutečných nebezpečí hrozících budoucnosti žiraf.
KONEC TISKOVÉHO SDĚLENÍ
Překlad do češtiny: Ing. Lubomír Moudrý, ředitel kanceláře UCSZOO
EAZA (neboli Evropská asociace zoo a akvárií) zastupuje a spojuje 345 institucí a organizací ve 41 převážně evropských zemích. Byla založena v roce 1992 s potřebou povýšit tehdejší spolupráci evropských zoo a akvárií v rámci tzv. Evropských záchovných programů (EEP) na ještě vyšší úroveň intenzity. Posláním EAZA je napomáhat spolupráci společenství evropských zoo a akvárií v oblasti vzdělávání a osvěty, výzkumu a ochrany druhů. Členské zoo této asociace každoročně navštíví okolo 140 miliónu lidí, tedy zhruba každý pátý obyvatel Evropy.
Klíčovými aktivitami EAZA jsou koordinované programy a iniciativy na záchranu a zachování volně žijících druhů zvířat, realizované prostřednictvím asi 175 Evropských záchovných programů a 187 Evropských plemenných knih. Odbornou záštitou těmto aktivitám jsou tzv. Taxon Advisory Groups – skupiny poradců pro taxon (tj. konkrétní skupinu druhů zvířat, např. sloni, velké šelmy nebo tučňáci apod.), kterých je v současnosti 41. Zastoupení v těchto odborných orgánech a činnostech má i většina členů UCSZOO.
IUCN, neboli Mezinárodní svaz ochrany přírody (anglicky International Union for Conservation of Nature) je mezinárodní organizace zaměřená na uchování přírodních zdrojů. Byla založena v roce 1948 a má sídlo ve švýcarském Glandu u Ženevského jezera. IUCN spojuje 83 států, 108 státních
institucí, 766 nevládních organizací, 81 mezinárodních organizací a kolem 10 000 odborníků a vědců z celého světa.
Komise pro přežití druhů při IUCN (IUCN Species Survival Commission) je síť čítající více než 8 500 vědeckých pracovníků z prakticky všech zemí celého světa. Celá tato komunita usiluje o naplnění specifického poslání této komise, kterým je “svět, jenž si váží stávající úrovně biodiverzity a chrání ji". Většina členů komise je začleněna do více než 130 odborných skupin, a dále orgánů Červeného seznamu ohrožených druhů a pracovních týmů. Jsou skupiny zabývající se problémy souvisejícími s konkrétními skupinami rostlin, hub nebo živočichů, jiné se zase zaměřují na aktuální záležitosti, jako je např. navracení druhů do jejich původního prostředí nebo na otázky zdraví volně žijících zvířat. Mezi členy SSC IUCN patří výzkumníci, úředníci, veterináři v oboru volně žijících zvířat, zaměstnanci zoologických a botanických zařízení, biologové specializovaní na mořský život, pracovníci správ chráněných území a různí další odborníci na rostliny, ptáky, savce, ryby, obojživelníky, plazy či bezobratlé.
REAKCE EAZA NA ZPRÁVY O PLÁNECH NA UTRACENÍ ŽIRAFY V ZOO JYLLANDS, DÁNSKO, 13. 2. 2014
Amsterdam, Nizozemí, 13. února 2014
Evropská asociace zoo a akvárií (EAZA) se dnes dozvěděla o sdělení, které dnes pro média vydala Zoo Jyllands v Dánsku o možném utracení svého sedmiletého samce žirafy síťované s cílem vytvořit prostor pro chovné stádo. EAZA a Evropský záchovný program (EEP) pro žirafy nemají s tímto rozhodnutím oficiálně nic společného. Naopak, vyzvaly by Zoo Jyllands důrazně, aby k utracení nepřistupovala, pakliže jeho důvodem nebudou problémy se zdravotním stavem zvířete nebo se špatnými životními podmínkami, jaké se v mediálním zpravodajství neuvádějí.
Zoo Jyllands není členem EAZA, přestože je zapojena do EEP a obdržela v rámci této spolupráce jedno zvíře. Právě podle posouzení EEP je zařízení v této zoo vhodné pouze pro malou skupinu jedinců stejného pohlaví, nikoli pro chovnou skupinu žiraf. EEP od Zoo Jyllands nepřišel žádný požadavek na zvážení přesunu samice žirafy do tamějšího stáda a vzhledem k zařízení, které je v Zoo Jyllands k dispozici i vzhledem k neexistenci potřeby zřizovat další chovné skupiny žirafy síťované EEP přesun samice žirafy do Zoo Jyllands nedoporučí.
EAZA a EEP pro žirafy usmrcení zdravého samce žirafy síťované chovaného ve skupině jedinců téhož pohlaví za účelem vytvoření prostoru pro chovné stádo nedoporučují, a v důsledku toho (a pokud jim nebudou známy ještě jiné odpovídající důvody pro utracení zvířete) utracení příslušného jedince nepodpoří. Zoo Jyllands dosud nikdy neuvedla, že by eutanázii této žirafy vůbec plánovala. Koordinátor EEP pro žirafy tuto zoo oslovil a očekává odpověď.
Český překlad: Ing. Lubomír Moudrý, ředitel kanceláře UCSZOO
PROHLÁŠENÍ WAZA – EUTANÁZIE ŽIRAFY V ZOO KODAŇ, 11. 2. 2014
Datum: 11. 2. 2014
Prohlášení WAZA k případu eutanázie žirafy v kodaňské zoo v únoru 2014
Světová asociace zoologických zahrad a akvárií (WAZA) je mezinárodní organizace sjednocující zoo a akvária, a také mnoho národních i regionálních asociací zoo a akvárií, ve společném zájmu a úsilí o prosazování humánního zacházení se zvířaty v lidské péči a o podporu záchrany živočišných druhů po celém světě.
Péče a záchrany je možné dosáhnout mnoha různými způsoby. Přes velkou regionální, národní a kulturní rozmanitost reprezentovanou 325 členy WAZA nás všechny sjednocuje hluboká úcta ke zvířatům svěřeným do naší péče, stejně jako závazek je zachovat jak na úrovni jednotlivce, tak populace celého druhu.
Záchranný chov je stěžejní kompetencí moderních zoo a jeho postup je ustanoven Úmluvou o biologické rozmanitosti a Komisí pro přižití druhů při IUCN. Regionální členské asociace WAZA za tímto účelem koordinují chovné programy pro významný počet ohrožených druhů zvířat po celém světě.
Vedení těchto chovných programů je komplexní proces. WAZA uznává, že za určitých okolností může být humánní eutanázie funkčním a nezbytným nástrojem, a to nejen v případech týkajících se zdraví a welfare jednotlivce, ale také jako podpora udržitelného rozvoje ex situ populací. Simon Stuart, předseda Komise pro přežití druhů při IUCN (IUCN Species Survival Commission), nabídl následující pohled: "Záchrana ohrožených druhů je komplikovaná záležitost, která (čas od času) vyžaduje těžká rozhodnutí od uznávaných expertů, jako jsou ti, pracující v Záchovných programech EAZA (European Endangered Species Programme)".
WAZA silně doporučuje, aby ve všech případech její členové přistupovali k eutanázii pouze jako k poslední možnosti, po prozkoumání a zavrhnutí všech dalších variant a pokud již neexistuje žádná další alternativa.
Případ žirafy v Zoo Kodaň, který přitáhl obrovskou celosvětovou pozornost, naneštěstí zastínil velmi reálnou krizi, které čelí rychle se snižující počty divokých žiraf v Africe. Dříve napříč kontinentem prospívající populace žiraf byla redukována téměř na polovinu během pouhých 15 let. Více než 60 000 žiraf bylo zabito a dnes přežívá již méně než 80 000 jedinců různých poddruhů. Lov, ztráta prostředí, fragmentace prostředí a jeho ničení dále přispívají k rychlému poklesu stavu tohoto velmi ikonického zvířete.
Zoologické zahrady jsou nedílnou a úžasnou součástí našeho světa a mohou sehrát významnou roli v záchraně žiraf. Zoo poskytují zvířatům péči a útočiště ve svých zařízeních a umožňují miliónům lidí na vlastní oči vidět, cítit a slyšet tato výjimečná zvířata. Celosvětová zoo komunita je povinna poskytovat nejvyšší míru péče, nejen celé populaci chované v lidské péči, ale každému jednomu jednotlivci těch druhů, za které jsme převzali odpovědnost. WAZA lituje ztráty mladé žirafy v Kodani, ale podporuje důležitou roli, kterou zoologické zahrady a akvária sehrávají v zajišťovánípřežití zvířecího druhu a blahobytu jednotlivce.
Zdrojový text je k dispozici na: http://www.waza.org/en/site/pressnews-events/news/waza-statement-euthanasia-of-a-giraffe-at-copenhagen-zoo
Překlad do češtiny: Mgr. Jana Pluháčková, Zoo Ostrava, zooložka a koordinátorka EEP pro sika vietnamského
Zajímavé odkazy k tématu
Reflex, Stanislav Drahný: Smrt žirafího samce: Chovatelé z dánské zoo se zachovali správně
Aktuálně.cz, Michal Komárek: Žirafy nezabíjíme!
Blog.iDNES, Pekárková Iva: O zdravém žirafátku a nezdravém myšlení (Zákony džungle v EU)
Česká pozice.cz, Přemysl Houda: Ze společnosti jsme vytěsnili smrt. I zabití žirafy pak působí paniku.
Soubory ke stažení





30.12.2014Pozvánka na přednášku v zoo
23.12.2014Vánoční přání
18.12.2014Vánoce v Zoo Ostrava
15.12.2014Vzácní jeřábi sibiřští v novém výběhu
11.12.2014Husa indická – otužilá horoletkyně