12
DUB
2021
Otevíráme v pondělí 12. 4.
Vážení a milí návštěvníci, jsme rádi, že Vás od pondělí 12. dubna můžeme opět přivítat v naší zoo. Zatím jen ve venkovních prostorech, pavilony zůstávají uzavřeny.
Zobrazit novinku
11
DUB
2021
Zoo pomáhá zachránit téměř vyhubené langury
Langur indočínský byl dlouho považován za vyhubeného, v 90. letech byl však znovuobjeven v odlehlých lesích na severu Vietnamu, kde dnes přežívá posledních asi 200 jedinců.
Zobrazit novinku
09
DUB
2021
Pět rysů dostalo v Beskydech telemetrický obojek
Vědci z Mendelovy univerzity v Brně odchytili za jediný rok v centrální části Moravskoslezských Beskyd pět rysích samců. Každému z nich úspěšně nasadili satelitní telemetrický obojek.
Zobrazit novinku
07
DUB
2021
Přednáška v zoo: Kukang Coffee - káva, která pomáhá chránit přírodu
Dubnová přednáška z cyklu Zajímavosti ze světa zoologie Vám představí nový počin záchranného programu Kukang (The Kukang Rescue Program) - projekt „Kukang Coffee“.
Zobrazit novinku
07
DUB
2021
Botanické zajímavosti Zoo Ostrava: Vonné květy jara
Přestože jsme se opět dočkali vydatné sněhové nadílky, v areálu zoo už vykvetly tradiční jarní cibuloviny, jako jsou narcisy, hyacinty či krokusy. Vykvétají ale také některé vyšší keře či stromy, mezi něž patří i zimolez Standishův neboli zimolez zimní.
Zobrazit novinku
01
DUB
2021
Den ptactva
Na 1, dubna připadá Mezinárodní den ptactva. Svátek všech opeřenců se slaví již od r. 1906, kdy byla podepsána mezinárodní Konvence o ochraně užitečného ptactva. V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava patří tento den k dlouholetým tradičním akcím pro veřejnost. Letos už podruhé proběhne online formou.
Zobrazit novinku
30
BŘE
2021
Zahájení hnízdní sezony u supů hnědých – v zoo i ve volné přírodě
Pár supů hnědých v naší zoo inkubuje na hnízdě vejce. Mládě by se mělo líhnout v následujících týdnech. Velmi dobrá zpráva přišla i z Bulharska, kde zaznamenali hnízdní aktivitu u několika párů ve volné přírodě.
Zobrazit novinku
27
BŘE
2021
Hodina Země
Hodina Země, největší celosvětový happening na ochranu klimatu, se koná v sobotu 27. března 2021. Hodina Země připomíná, že změna klimatu se týká nás všech a nečeká, je nutné ji řešit i v době pandemie.
Zobrazit novinku
26
BŘE
2021
Mladí ibisi zamířili místo do přírody zpět do rodné voliéry
Tři mladí ibisi skalní, kteří se v naší zoo vylíhli v květnu loňského roku, by za normálních okolností pravděpodobně už létali ve volné přírodě na jihu Španělska. Namísto toho byli s ostatními ibisy přestěhováni ze zimoviště do své rodné voliéry. Na vypuštění do přírody si rok počkají.
Zobrazit novinku
23
BŘE
2021
Novým ředitelem Zoo Ostrava se stane Jiří Novák
Jiří Novák se stal vítězem dvoukolového výběrového řízení, které organizovalo statutární město Ostrava. Dlouholetého ředitele zoo Petra Čolase, který zemřel v srpnu 2020, nahradí od 1. dubna 2021.
Zobrazit novinku
23
BŘE
2021
Světový den medvědů
Na dnešní den připadá Světový den medvědů, který je věnován všem medvědům bez ohledu na druh a jejich životní prostředí.
Zobrazit novinku
22
BŘE
2021
Aktuality o puštících bělavých v zoo i ve volné přírodě
V těchto dnech očekáváme líhnutí mláďat puštíků bělavých. Pokud se mláďata vylíhnou a budou rodiči úspěšně odchována, posílí mladí ptáci buď chovatelskou základnu v lidské péči, nebo budou vypuštěni do volné přírody.
Zobrazit novinku
20
BŘE
2021
Žáby v zoo - exotické i místní druhy
V zoo se v současné době vyskytuje na 15 druhů těchto živočichů. Z více než poloviny jsou zastoupeny našimi druhy, které se vyskytují volně v areálu zoo. I proto usilujeme o jejich ochranu, vytváříme pro ně vhodné prostředí a připomínáme si i Světový den žab, který připadá právě na dnešek.
Zobrazit novinku
15
BŘE
2021
Pták roku 2021: Káně lesní
Česká společnost ornitologická vyhlásila ptákem roku 2021 káni lesní. Tento středně velký dravec je vůbec nejhojnějším dravcem České republiky i celé Evropy. Dva páry kání každoročně hnízdí i v areálu našíí zoo. Káně mají dokonce i svůj Den kání, a to právě dnes.
Zobrazit novinku
14
BŘE
2021
Botanické zajímavosti: Lísková čarodějnice
První teplé dny začaly probouzet nádherné květy vilínů. Tyto dřeviny rostou přirozeně ve východní Asii a východních oblastech Severní Ameriky. Daří se jim i v našich zeměpisných polohách, ale najdeme je jen v zahradách a parcích. Několik kultivarů roste i v naší zoo.
Zobrazit novinku
11
BŘE
2021
Jarní prolety včel v zoo
Sezona včel ještě zdaleka nezačala, přesto jsme už mohli před časem pozorovat včely létat mimo úl. Není na ně ještě příliš brzy? Proč vylétají z úlu, když venku stále mrzne a zatím nekvete ani moc rostlin, které by včelám poskytly dostatek potravy? Včelaři uklidňují – jedná se o jarní prolety včel.
Zobrazit novinku
09
BŘE
2021
Mise na záchranu nejpašovanějších savců světa zahájena: Čeští ochránci přírody spouštějí program na ochranu luskounů na Sumatře
V návaznosti na Světový den luskounů čeští ochránci přírody oficiálně představují nový záchranný program na ochranu těchto unikátních a ohrožených šupinatých savců na indonéském ostrově Sumatra. Kvůli poptávce po údajně léčivých či magických účincích šupin luskounů a jejich mase jsou v současnosti luskouni nejpašovanějšími savci světa.
Zobrazit novinku
08
BŘE
2021
V zoo se rozmnožily létající ryby sekernatky – jedná se o světový unikát?
Sekernatka dlouhoploutvá se chová v akváriích po celém světě, jedná se však výhradně o zvířata odchycená v přírodě. Odchov se pravděpodobně doposud nikomu nezdařil. O to větší radost z něj v zoo mají.
Zobrazit novinku