26
DUB
2024
Biodiverzita Zoo Ostrava: Hnízdění stehlíka obecného
Stehlík obecný se vyskytuje v otevřené krajině s roztroušenými stromy, jako jsou parky, sady nebo zahrady. Přírodní areál Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava mu dokonale vyhovuje, pravidelně zde hnízdí několik párů tohoto nejbarevnějšího pěvce naší přírody.
Zobrazit novinku
23
DUB
2024
Zapojte se s námi do mapováné přírody ve městě!
Zoo Ostrava se spolu s dalšími organizacemi zapojí do soutěžního projektu v pozorování městské přírody – City Nature Challenge. Pestrost přírody můžete poznat v sobotu 27. dubna při procházce areálem, při níž se bude mapovat příroda.
Zobrazit novinku
19
DUB
2024
Úspěšný chov stromových damanů
Zoo Ostrava byla u začátku úspěšného chovu dvou druhů stromových damanů a v současné době chováme nejvíce jedinců těchto tajemných nočních savců na světě. Oba druhy se u nás pravidelně množí a díky tomu se postupně navyšuje počet institucí, které tyto blízké příbuzné slonů chovají.
Zobrazit novinku
16
DUB
2024
Tvarování bonsají
Součástí rostlinných sbírek je také kolekce rostlin pěstovaných ve speciálních miskách, které jsou známy pod označením bonsai/bonsaj. Následující sobotu se můžete dozvědět, jak se tyto miniaturní rostliny tvarují a upravují.
Zobrazit novinku
15
DUB
2024
Rododendrony začaly rozkvétat o měsíc dříve!
Letošní sezóna je díky teplejšímu počasí v mnohém uspíšená, a to až o měsíc – o měsíc dříve například přivítali v Zoo Ostrava 100 000. návštěvníka. S téměř měsíčním předstihem zde také začínají rozkvétat rododendrony a azalky. Ve stohektarovém areálu roste těchto atraktivních rostlin okolo 7000 exemplářů, což je nejvyšší počet v České republice i na Slovensku
Zobrazit novinku
14
DUB
2024
V zoo vzniklo samostatné Oddělení in situ ochrany přírody
Zoologická zahrada a botanický park Ostrava je již dlouhá léta chovatelskou špičkou, čímž plní svou roli v ochraně ohrožených druhů tzv. ex situ. V poslední dekádě je však institucí uznávanou i co do ochrany přírody in situ, tedy realizované přímo v místě přirozeného výskytu druhů. Nyní se Zoo Ostrava přidává k dalším pokrokovým moderním zoologickým zahradám a zakládá samostatné Oddělení in situ ochrany přírody.
Zobrazit novinku
11
DUB
2024
Husy kuří odchovávají svá první mláďata
Husy kuří svým vzezřením připomínají spíše kurovité ptáky, odtud i jejich druhové jméno. Zoo Ostrava chová tento australský druh od roku 1989. Doposud se nedařilo žádnému páru odchovat mláďata. Prvních housat se zoo dočkala letos na jaře. Rodičovský pár vzorně pečuje o dva potomky.
Zobrazit novinku
08
DUB
2024
Vítězové vědomostní soutěže Zoo Ostrava: Ve II. kategorii vyhrálo družstvo počtvrté za sebou!
Ve kterém oceánu leží Madagaskar, jaká je největší šelma tohoto 4. největšího ostrova světa, žili na Madagaskaru hroši, co je to endemit, jako barvu srsti má samice lemura Sclaterova, jak se nazývá mezinárodní projekt na záchranu tohoto modrookého lemura, do něhož je zapojena i ostravská zoo?
Zobrazit novinku
05
DUB
2024
Mladý slon se odvážil vstoupit do tréninkového kontejneru
Chovatelé slonů začali s tréninkem mladého samce na transport do jiné zoologické zahrady. Konkrétně se jedná o nácvik nástupu do transportního kontejneru. Zprvu byl mladý slon k nové „věci“ nedůvěřivý, ale postupně se osmělil a do kontejneru vstoupil.
Zobrazit novinku
04
DUB
2024
Přivítali jsme 100 000. návštěvníka
Ve středu 3. dubna 2024 překročila návštěvnost v Zoo Ostrava hranici 100 000 – o téměř měsíc dříve oproti loňskému roku.
Zobrazit novinku
04
DUB
2024
Den ptactva v Zoo Ostrava
V sobotu 6. dubna zveme nejen všechny nositele ptačího příjmení na speciální ptačí program - ornitologickou procházku a ptačí aktivity v učebně Saola.
Lidé s ptačím příjmením se jako tradičně mohou těšit na slevu na vstupném.
Zobrazit novinku
01
DUB
2024
Pozvánka na přednášku: Velké šelmy (nejen) v Zoo Ostrava
Přednáška z cyklu Zajímavosti ze světa zoologie se uskuteční následující středu a bude prezentovat nejen samotné šelmy, ale také postupný přerod od pouhého vystavování jedinců po kvalitní chov v přírodě ohrožených druhů.
Zobrazit novinku
28
BŘE
2024
Jako vejce vejci – příklad spolupráce Zoo Ostrava a VŠB-TU Ostrava
Spolupráce se týkala výroby podkladků – modelů vajec pro vybrané druhy ptáků, které vytvořili zaměstnanci Fakulty uměleckého slévárenství VŠB – Technické univerzity Ostrava. Podkladky jsou téměř k nerozeznání od těch skutečných.
Zobrazit novinku
26
BŘE
2024
Velikonoce v zoo
Zoo Ostrava je otevřená také o nadcházejících velikonočních svátcích, a to od 9 do 19 hodin. O Velikonočním pondělí se její brány otevřou už v 8 hodin. Zahájena budou i sezónní komentovaná setkání.
Zobrazit novinku
22
BŘE
2024
V zoo kvete třešeň ptačí – o měsíc dříve než obvykle
Zatímco v literatuře se uvádí, že tento druh kvete ve druhé polovině dubna až do května, v areálu Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava je v plném květu již nyní.
Zobrazit novinku
19
BŘE
2024
První mládě vikuni v Zoo Ostrava
Zoo Ostrava začala vikuně chovat před rokem a půl. V sobotu se zde narodilo první mládě této divoké lamy. Na svět přišlo během dne, a porodu mohli dokonce přihlížet návštěvníci zoo.
Zobrazit novinku
18
BŘE
2024
V zoo soutěží přes dva tisíce žáků
Dnes byla v zoo zahájena Velká cena zoo 2024. Vědomostní soutěž, která je určena žákům druhého stupně, se v zoo koná už padesát let. Tématem tohoto ročníku je „Madagaskar“.
Zobrazit novinku
15
BŘE
2024
Mláďata domácích zvířat
Příchod jara je spojen i s rozením mláďat domácích zvířat. Návštěvníci mohou pozorovat jehňata, kůzlata či telata v expozici Na Statku, další jehňata pak ve společném výběhu s velbloudy dvouhrbými.
Zobrazit novinku