Trenggiling Conservation Program
V roce 2014 začali čeští ochránci přírody společně se svými indonéskými kolegy chránit outloně váhavé na indonéském ostrově Sumatra v rámci programu The Kukang Rescue Program. Jako sesterský projekt tohoto programu na ochranu outloňů následně vznikl v roce 2021 i program na ochranu luskounů nazvaný Trenggiling Conservation Program (trenggiling znamená v indonéštině luskoun). Jeho hlavním cílem je omezení ilegálního obchodu s luskouny a úbytku jejich populací ve volné přírodě.
Příčiny ohrožení luskounů
Luskouni jsou unikátní živočichové, kteří se řadí mezi nejpašovanější savce světa. Jako jediní savci na světě mají tělo pokryté šupinami. Ačkoliv tyto šupiny vznikly přeměnou chlupů a tvoří je tak stejně jako chlupy, vlasy, nehty, drápy, kopyta či rohy jiných savců keratin, ze strany člověka je po nich velká poptávka – podobně jako po rozích nosorožců. Některé tradiční asijské a africké kultury totiž věří v jejich údajné magické a léčivé účinky. A to i přesto, že stejně jako v případě nosorožčích rohů neexistuje žádný vědecký výzkum, který by jejich léčebný účinek potvrdil. Kvůli poptávce po šupinách, ale i masu luskounů se tato zvířata dostávají na pokraj vyhubení. Dle Červeného seznamu ohrožených druhů Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) patří všech 8 druhů luskounů mezi druhy ohrožené a mezinárodní obchod s luskouny či částmi jejich těl je zcela zakázán. I přesto však bylo podle odhadů za posledních 10 let upytlačeno přes milion luskounů. V Indonésii je podle odhadů uloveno až 10 000 luskounů ostrovních ročně.
Aktivity projektu Trenggiling Conservation Program
V rámci projektu probíhá aktivní spolupráce s místními lidmi na přímé ochraně luskounů, jako je například zaměstnávání bývalých lovců luskounů jako terénních asistentů projektu, kteří díky této podpoře a spolupráci přestávají luskouny a další ohrožená zvířata lovit, a naopak se stávají jejich ochránci. Klíčovou náplní programu je i osvěta a vzdělávání místních obyvatel s cílem snížit lovecký tlak na volně žijící populace luskounů a zvýšit povědomí o jejich ohrožení, ochranném statusu a mj. také o postizích, které hrozí za lov, prodej či nákup luskounů a jejich šupin. Poblíž Medanu, hlavního města Sumatry, navíc vzniká záchranné a rehabilitační centrum pro kriticky ohrožené luskouny ostrovní, kam budou ve spolupráci s odpovědnými indonéskými úřady umístěni luskouni zabavení z černého trhu, s cílem vypustit je v budoucnu zpět do volné přírody. V neposlední řadě je jednou ze zásadních aktivit programu také budování česko-indonéského týmu ochránců přírody – tak, aby svou přírodu chránili sami Indonésané.
Více informací na webu www.trenggiling.org.
Jak pomáhá Zoo Ostrava
Zoo Ostrava je hlavním partnerem programu. Na podporu stavby a provozu záchranného a rehabilitačního centra pro luskouny ostravská zoo na konci roku 2019 spustila veřejnou sbírku. Přispět do ní lze například prostřednictvím speciálního mincotoče umístěného v horním patře Pavilonu evoluce nebo přímo zasláním jakékoliv finanční částky na účet sbírky (č. ú.: 123-658580267/0100). Kromě toho byl v roce 2021 ochraně luskounů na Sumatře věnován již 5. ročník Běhu Zoo Ostrava.